Vincze Mónika honlapja

A jó pedagógus megőrzi a múltat, feltárja a jelent, és megteremti a jövőt.

Térkép Vásárosnaményról 1782-ből és napjainkból. (Egérmozgásra változik!) 

 Az 1782-es térképet a Nagy Ferenc és Pók Judit által szerkesztett Bereg Vármegye (1782-1785) című könyv tartalmazza. Bővebb leírás a cikk alján.

 

Vásárosnamény

 

A Bereg kapuja-ként ismert vendégszerető kisváros Magyarország ÉK-i részén, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a Tisza, a Szamos és a Kraszna folyók találkozásánál fekszik. Vásárosnamény Nyíregyházáról az ország egyik legszebbnek tartott útszakaszán (41 sz. fõút) közelíthető meg, de az 50 km-es távolság vasúton is megtehetõ.
A mai város 4 kisebb önálló településrészből (Vásárosnamény, Vitka, Gergelyi és Ugornya), valamint két tanyából szerveződött, ezek közül Gergelyit és Ugornyát 1936-ben egyesítették. Vásárosnamény 1969-ben egyesülve Vitkával és Gergelyiugornyával. Városi rangot 1979-ben kapott. A várost a Tisza két részre osztja. A bal parton van a régi Namény és Vitka, a jobb parton Gergelyiugornya.
A terület a régészeti leletek tanúsága szerint már az ősidőktől lakott volt. A Vereckei-hágón átkelő őseink hamar birtokba, vették a beregi vidéket. E korból származik a település nevének mondája is. A legenda szerint, amikor a honfoglaló magyarok a Tiszához értek és azon át akartak kelni Zoárd kapitány így biztatta Gergely nevű lovas vitézét: Gergely! Ugorj, no! Amikor az átugratott, azt mondta: No menj! Így lett a Tisza jobb partján Gergelyi és Ugornya a bal partján pedig Namény.
A négy település közül Naményt említik először az okmányok, 1214-ben. Vitka neve 1300-ban, Gergelyié 1425-ben, Ugornyáé 1389-ben bukkan fel írásos formában. Namény már a XIV. században a Lónyay család birtokában volt. A település már 1418-tól vásártartási joggal rendelkezett, innen ered nevében a vásáros jelzõ. 1494-ben mezőváros lett.
A Beregi-Tiszahát népe elsőként csatlakozott 1703-ban a II. Rákóczi Ferenc vezette szabadságharchoz. A vezérlő fejedelem Naményban adta ki a nemeseket hadba hívó híres kiáltványát a Naményi Pátenst.

A főnemesi Eötvös család naményi tagjai aktív szerepet vállaltak az 1848/49-es szabadságharcban. Tamás beregi főispán és fivére, Mihály kormánybiztosok lettek. A vitkai Doby testvérek néphonvédként Brassóig harcoltak Bem seregében.
Naménynál állandó tiszai átkelőhely alakult ki. A XIV. századtól a Lónyay családnak már volt révjoga.

 FORRÁS: WWW.VASAROSNAMENY.HU

   


Részlet Vásárosnaményról a Nagy Ferenc és Pók Judit által szerkesztett Bereg Vármegye (1782-1785) című könyvből:

 

"Vásáros Namény" (Vásárosnamény)

"Ugornya 1/5, Kisvarsány (Kis Warsány) 3/4 óra. A déli oldalon jelzett kastély - bár kőből épült - nagyon omladozó épület mivel mély, mocsaras vizesárokkal van körülvéve, kisebb fegyverekkel szemben meglehetősen jó védelmi állást lehet elfoglalni benne. A templom és az északra lévő nemesi udvarház ugyancsak szilárdan épült. A Tisza folyó, mint ahogy Aranyosnál  leírtuk. (A Tisza 150-200 lépés széles, 6-8, de több öl mély is. 2-2,5 ölnyi meredek partja van, másképp komppal nem lehet átkelni rajta. Tavasszal a máramarosi hegyekben elolvadó és lezúduló hó és esőzések miatt is, a Tisza nagyon gyakran olyan hatalmas lesz, hogy a túloldalon az egész vidéket néhány mérföldnyire, az innensőn pedig a szomszédos helységekig teljesen elönti, és néhány hétig kapcsolatot csak csónakokkal lehet tartani.)

A Tisza folyó irányába húzódó réteket sok nádas szeli át.

A Debrecenből (Debretzin) jövő, Munkács (Mun-káts) és Sziget (Szigeth) felé ágazó fő országút esős időben a síkságon rosz, a Hugyai hegy után azonban minden évszakban járható. A többi út ugyanilyen.

A Hugyai hegy a legmagasabb ezen a vidéken messzi tájat lehet belátni róla."

  

"Ogornye" (Ugornya)

"Szalka 1 3/4, Atya (Attya) 2 34, Tákos 2, Fejércse 2 1/2, Gulács 3 óra. A templom és a zsidó templom kis kőépület. A Tisza folyót már fent leírtuk. Az itteni, Tákos felé megépített fő országút száraz időben jó, hosszú esőzésekkor, tavasszal és ősszel azonban szinte feneketlenül sáros."

 

"Gerge" (Gergelyi)

"Ugornyával összeérnek, Atya (Attya) 2 3/4 Tákos 2 óra. Tisza folyó, mint Vásáosnaménynál. Az innen Jándra vezető út minden évszakban nagyon rossz, nehezebb járművekkel járhatatlan."



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 3
Heti: 24
Havi: 67
Össz.: 53 892

Látogatottság növelés
Oldal: Vásárosnamény
Vincze Mónika honlapja - © 2008 - 2024 - monikavincze.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »